Loading...

W tym artykule dowiesz się jak znaleźć legalny dom seniora oraz na co zwracać uwagę przy wyborze bezpiecznego domu opieki.


Ten artykuł jest także dostępny w formie wideo:

Lub w formie podcastu audio, jeśli chcesz go posłuchać:

KRDO.pl · KRDO TV – Jak Wybrać Legalny (bezpieczny) Dom Opieki?

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem Piotra Stelmaszewskiego w tym temacie na łamach czasopisma Głos Seniora:


Czym jest Krajowy Rejestr Domów Opieki (KRDO)?

Piotr Stelmaszewski

Dzień dobry, witamy Państwa na kanale KRDO TV, jest to pierwszy w Polsce kanał informujący o działalności placówek opiekuńczych w Polsce. Dzisiaj będziemy chcieli porozmawiać o tym, jak wybrać legalnie działający dom opieki. 

Andrzeju, mam pytanie – w jakim celu powstał Krajowy Rejestr Domów Opieki?

Andrzej Lejczak

KRDO.pl czyli Krajowy Rejestr Domów Opieki powstał w odpowiedzi na potrzeby społeczne związane z koniecznością zorganizowania rejestru, czy też serwisu – darmowego, ogólnopolskiego, w którym będą zawierały się wszystkie placówki opieki długoterminowej w Polsce. 

Piotr Stelmaszewski

Wszystkie – rozumiem, że tutaj myślimy o tych legalnie działających?

Andrzej Lejczak

Tak, ma on wskazywać instytucje i miejsca pobytu dla państwa bliskich. Takie miejsca, które są legalne, godne zaufania

Piotr Stelmaszewski

I z pewnością – bezpieczne?

Andrzej Lejczak

Dokładnie tak. Piotrze, dlaczego problem legalnej działalności domów opieki jest aż tak istotny?

Piotr Stelmaszewski

Wskazuje na to kontrola Najwyższej Izby Kontroli, która została przeprowadzona w 2020 roku. Przyjrzano się wtedy prawie 2000 placówek opiekuńczych działających w Polsce i okazało się, że prawie 200 z nich działa w sposób nielegalny. Pokazuje to, że skala problemu jest bardzo duża, ponieważ dotyczy to co najmniej kilku tysięcy osób. Musimy na to zwracać uwagę, bowiem decydując się na przeprowadzenie swojego najbliższego do placówki opiekuńczej, chcemy, żeby on spędzał tam czas w sposób godny, bezpieczny, żeby ta jego jesień życia była pięknym okresem, pozwalającym cieszyć się szczęściem, zdrowiem.

Andrzej Lejczak

Rozumiem. To znaczy, że odsetek nielegalnych domów opieki w Polsce może być równy nawet 10% tych legalnie sprawujących opiekę?

Piotr Stelmaszewski

Tak zostało to wyszacowane, końcowej liczby nigdy nie znamy, ponieważ na rynku oferowane są różnego rodzaju usługi, czasem określane jako pobytowe, hotelowe, pseudo-opiekuńcze. 

Chcielibyśmy to weryfikować. Temu będzie służył rejestr, będziemy korzystać z pomocy różnych instytucji, tak, aby walczyć z szarą strefą opiekuńczą, która jest szalenie niebezpieczna.

Jak wybrać legalny dom opieki?

Andrzej Lejczak

Rejestr jest serwisem internetowym. Ja na co dzień napotykam się na ogłoszenia również w serwisach internetowych, dotyczące domów opieki. Bardzo ciężko jest zweryfikować, który jest legalny, a który jest nielegalny. Nawet w tym vlogu pokażemy Państwu jedno z ogłoszeń, na które napotkaliśmy się całkiem niedawno na jednym z popularnych serwisów sprzedażowych, odnosi się ono do pokojów seniora – pokojów w jednej z pobliskich miejscowości. 

Także nielegalnie pracujące domy opieki, mimo tego, iż są poddane kontroli zarówno wydziału zdrowia, urzędów wojewódzkich, jak i wspomnianej Najwyższej Izby Kontroli, to one cały czas są aktywne, one cały czas się promują w internecie. Rozumiem, że Państwa wyszukiwarka sprawi, iż będziemy mieli 100% pewności, że dany dom opieki sprawuje opiekę w sposób legalny?

Piotr Stelmaszewski

Tak, dołożyliśmy bardzo dużo starań, aby właściwie zweryfikować te obiekty, które umieszczone są w Krajowym Rejestrze Domów Opieki. Skorzystaliśmy tutaj z rejestrów urzędów wojewódzkich, skorzystaliśmy z rejestru w Krajowym Rejestrze Sądowym. Te informacje pozwoliły nam uwiarygodnić to, co teraz chcemy przekazywać Państwu.

 

Przemoc w domach seniora

Piotr Stelmaszewski

Czy w domach opieki rzeczywiście tak często dochodzi do przemocy?

Andrzej Lejczak

Tematyka przemocy zarówno tej psychicznej, jak i fizycznej, jest podnoszona dosyć często w mediach, szczególnie w mass mediach. Myślę, że ten wątek jest bardzo istotny, jednak dotyczy on głównie tych właśnie nielegalnych domów opieki, o których wspomnieliśmy na początku naszego materiału. Jak wspomniałeś, Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie wykazała, że tych domów jest ponad 200, natomiast nie ma nad nimi żadnej kontroli. Możliwe, że media przekazywały informacje poparte oczywiście, prawdą dziennikarską, natomiast musimy wiedzieć, że tej kontroli na dzień dzisiejszy nie ma. Krajowy Rejestr jest takim narzędziem, który de facto taką patologie weryfikuje

Piotr Stelmaszewski

Weryfikuje w jakiś sposób i myślę, że każda tego typu inicjatywa służąca walce z tą szarą strefą opiekuńczą będzie pomocna i dla Państwa, ale przede wszystkim dla przebywających tam osób.

W jaki sposób korzystać z serwisu KRDO.pl ?

Andrzej Lejczak

Piotrze, kolejne pytanie. Jak korzystać z tego rejestru? Porozmawiajmy z poziomu osoby starszej, która chciałaby znaleźć optymalne rozwiązanie dla siebie.

Piotr Stelmaszewski

Osoby starszej – lub jej rodziny, która też takiego miejsca może szukać. Staraliśmy się, żeby to była wyszukiwarka prosta, intuicyjna i działała w sposób nieskomplikowany. Oznacza to, że poruszamy się po bardzo czytelnej stronie, na której możemy dokonać kursorem wyboru województwa, następne miasta lub powiatu czy gminy – tam, gdzie chcemy umieścić swojego najbliższego. 

Przy okazji możemy potwierdzić właśnie na stronie rejestru jaki standard opieki oferuje placówka. Jest tak dzięki temu, że wykorzystaliśmy też mechanizmy, które rekomendują, informują i polecają te placówki, których standard opieki jest bardzo wysoki. Myślę, że takie działania pozwolą Państwu rozwiać wszelkie wątpliwości co do trafności podejmowanych decyzji. 

Ile jest legalnie działających domów opieki w Polsce?

Andrzej Lejczak

Nasz serwis jako największa wyszukiwarka domów opieki na terenie Polski, ma aktualnie 1561 rekordów, wpisów. To jest stan na dzień dzisiejszy. Szacujemy, iż około 120 z nich na dzień dzisiejszy, wyróżnionych jest w naszym serwisie godłem rekomendacji Krajowej Izby Domów Opieki. Te domy właśnie uhonorowaliśmy takim godłem ze względu na to, że mają bardzo wysoki standard. Natomiast wszystkie 1561 domów, które znajdziecie Państwo w serwisie, działają legalnie i pozwoliliśmy sobie uhonorować je godłem “Zweryfikowany w KRDO”.

Piotr Stelmaszewski

Jak często dokonywana jest weryfikacja? Co tydzień, miesiąc, rok? Jak założyliście Państwo, że ona będzie uaktualniana?

Andrzej Lejczak

Serwis aktualizowany jest na bieżąco. Co tydzień zbieramy dane z województw – mowa tutaj o urzędach wojewódzkich, i aktualizujemy naszą bazę danych. Dzięki temu macie Państwo pewność korzystania z serwisu, który jest na bieżąco uaktualniany.

Dostęp do Krajowego Rejestru Domów Opieki

Piotr Stelmaszewski

Drodzy Państwo, skoro jest dostęp do takiego narzędzia, korzystajmy z niego. Jest to naprawdę pożyteczne dla wszystkich z nas. 

Andrzej Lejczak

Tak, serwis jest też w założeniu bezpłatny i pozostanie bezpłatny.

Piotr Stelmaszewski

Rozumiem, że nie trzeba tam żadnych haseł, loginów czy innych skomplikowanych działań, które mogłyby zniechęcać do korzystania z niego?

Andrzej Lejczak

Nie, serwis stworzony jest jako prosta wyszukiwarka, na której można poruszać się w sposób bardzo zorganizowany, prosty. Możemy wyszukiwać domy opieki pod kątem regionu, czyli naszej lokalizacji. Mamy dodane również funkcjonalności Mapy, czyli możemy w prosty sposób odnaleźć najbliższy obiekt pod kątem naszego zamieszkania. 

Gdzie zgłosić nielegalny dom seniora?

Andrzej Lejczak

Piotrze, ostatnie pytanie dotyczyć będzie tego, komu i gdzie możemy zgłosić dom opieki, który działa nielegalnie?

Piotr Stelmaszewski

Tutaj mamy do wykorzystania kilka ścieżek i proponuję, żeby z nich śmiało korzystać. Pierwsza to zwrócenie się do instytucji, które wydają zezwolenia na działalność takiej placówki opiekuńczej. Są to urzędy wojewódzkie, które tworzą stosowne rejestry, kontrolują placówki i mogą zweryfikować ich działalność. W świetle nowego ustawodawstwa, które zostało zaakceptowane właśnie w bieżącym roku, znacznie wzrosły kary za prowadzenie nielegalnych placówek opiekuńczych. Myślę, że to jest bardzo dobra droga zmierzająca w dobrym kierunku. Kwota ta sięga już 60 000 zł i jest znacznym obciążeniem dla takiej placówki. Wcześniej kwoty nie przekraczały 10 000 zł – dlatego mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju patologią. Nielegalne placówki uważały, że wliczą sobie tę karę jako pewnego rodzaju koszty działalności. 

Gdyby jednak Urząd Wojewódzki nie zareagował właściwie, możemy się zwrócić do Rzecznika Praw Obywatelskich. Jeżeli powstanie sytuacja, która będzie wskazywała na patologiczne działania związane np. ze znęcaniem się nad podopiecznymi, krzywdzeniem ich, torturowaniem, to możemy uruchomić mechanizm prewencji, który pozwala na to, że zostanie taka placówka urzędowo skontrolowana, nie będzie mogła nie wpuścić pracowników wydelegowanych przez rzecznika, co z pewnością skończy się konsekwencjami. 

Nie zawsze dla każdego te działania mogą się wydawać łatwe, możemy mieć utrudniony kontakt. W związku z powyższym, nie bójmy się w takiej sytuacji zawiadomić policji, która wdroży odpowiednie procedury i na pewno sprawdzi taką placówkę. 

Szanowni Państwo, w naszym wspólnym interesie jest to, żeby nasi podopieczni byli naprawdę pod znakomitą opieką, zasługują na to. 

Podsumowanie

Andrzej Lejczak

Na pewno masz rację Piotrze. Ja chciałbym Państwu podziękować za dzisiejsze spotkanie i dzisiejszego vloga. Tobie Piotrze również dziękuję za te informacje, które nam pozwolą w sposób prosty uporządkować sobie terminologię związaną z legalnością placówek opiekuńczych w Polsce. Mamy nadzieję, że dzisiejszy vlog okaże się dla Państwa ciekawym i interesującym materiałem. Zapraszamy do obserwowania naszego kanału, liczymy na Państwa sugestie co do kolejnych materiałów.

Piotr Stelmaszewski

Nie chcemy też spocząć na laurach, także już dzisiaj zapraszamy Państwa na kolejnego vloga, w którym pokażemy, jak należy weryfikować placówki opiekuńcze, jak je należy oceniać, określać oraz skąd wiedzieć, czy korzysta się z placówki publicznej, czy placówki prywatnej.

Serdecznie zapraszam. 

Andrzej Lejczak

Dziękuję za uwagę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Potrzebujesz wsparcia?

Skontaktuj się z nami