Czym jest Hospicjum Stacjonarne (HS)?
Dom Opieki
Opublikowano: 08.08.2023
Co to jest hospicjum stacjonarne (HS)?
Hospicjum stacjonarne – to placówka dla osób nieuleczalnie chorych, które z racji stanu zdrowia lub braku odpowiedniej opieki nie mogą dłużej mieszkać w swoim miejscu zamieszkania. W hospicjum stacjonarnym rodzina może przebywać z chorym przez cały dzień. Hospicjum stacjonarne to placówka świadcząca opiekę paliatywną której celem jest poprawa dobrostanu życiowego i zmniejszenie cierpień osoby będącej w ostatnich miesiącach lub tygodniach życia.
Kwalifikacja pacjenta do pobytu w hospicjum stacjonarnym (HS)
Pod opiekę hospicjum stacjonarnego trafić mogą ci pacjenci, którzy nie rokują szans na wyleczenie i zakończyli już leczenie, a także są w okresie terminalnym choroby. Cierpiący na nowotwory, rdzeniowy zanik mięśni, AIDS, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie trzustki, chorobę niedokrwienną kończyn, niewydolność krążenia, niewydolność nerek czy niewydolność oddychania, chorobę Alzheimera, stan po udarze, czy trudne do wyleczenia odleżyny Większość pacjentów stanowią chorzy onkologicznie (zgodnie z przepisami NFZ musi być ich 90 proc.). O opiece w hospicjum stacjonarnym warto pomyśleć wówczas, gdy nie ma już dalszych możliwości leczenia choroby, a chory wymaga stałej, niekiedy całodobowej opieki specjalistów, podawania leków przeciwbólowych, nie wstaje z łóżka, dręczą go wymioty, infekcje, dokuczają odleżyny. Pracujący w hospicjum lekarze zaopiekują się wówczas chorym dużo lepiej, niż nawet najbardziej kochający domownicy, gdyż będą w stanie odpowiednio dobrać dawki leków przeciwbólowych, a w zależności od rodzaju choroby mogą również zastosować inne metody łagodzenia dolegliwości – na przykład łagodną chemioterapię paliatywną czy paliatywną radioterapię, która zmniejszy guzy powstałe w wyniku przerzutów, co złagodzi np. duszności.
Zasady i warunki skierowania do hospicjum stacjonarnego (HS)
O objęcie opieką hospicyjną może poprosić zarówno sam pacjent, jak i jego bliscy, a także pracownicy opieki zdrowotnej lub, w uzasadnionych przypadkach, inne osoby (np. sąsiedzi osoby samotnej czy pracownicy opieki społecznej). Skierowanie do hospicjum wystawia lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz z placówki opiekuńczej lub szpitala, w którym obecnie przebywa pacjent. Decyzję o tym, czy dana osoba zostanie do hospicjum przyjęta, podejmuje lekarz hospicyjny. To jeszcze nie koniec: by chory został przyjęty do hospicjum, potrzebne są również inne dokumenty:
- Dokument potwierdzający, że zakończono leczenie przyczynowe choroby podstawowej.
- Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przebywanie pod opieką hospicjum – podpisuje je chory lub osoba, która sprawuje nad nim opiekę (w przypadku niezdolności pacjenta do wyrażenia swojej woli).
Koszty pobytu w hospicjum stacjonarnym (HS)
W Polsce pobyt w hospicjum jest bezpłatny dla pacjentów, którzy korzystają z opieki w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej lub organizacji pozarządowej. Finansowanie hospicjów w Polsce jest w większości przypadków pokrywane ze środków publicznych oraz darowizn, co oznacza, że pacjenci i ich rodziny nie muszą ponosić kosztów związanych z pobytami w hospicjach. Jednak w niektórych przypadkach, np. w przypadku pobytu w hospicjum prywatnym, opłaty za pobyt i opiekę mogą być naliczane.
Wyrażamy nadzieję, iż powyższe informacje stanowić bedą realne wsparcie w podjęciu decyzji o przeprowadzeniu osoby bliskiej do placówki opiekuńczej – spełniającej Państwa wymagania i oczekiwania. Dodatkowe informacje związane z zasadami funkcjonowania placówek opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych dostępne są także na stronach Ministerstwa Rodziny i Pomocy Społecznej (www.mpris.gov.pl) oraz Ministerstwa Zdrowia (www.mz.gov.pl).