Brak opieki POZ w Domach Pomocy Społecznej
Dom Opieki
Opublikowano: 26.08.2024
Dlaczego seniorzy w DPS-ach pozostają bez odpowiedniej opieki medycznej?
W najnowszym wywiadzie dla kanału „Medycyna i Zdrowie”, redaktor naczelna Agnieszka Celejowska rozmawia z Andrzejem Lejczakiem, prezesem Krajowej Izby Domów Opieki, na temat palącego problemu braku odpowiedniej opieki zdrowotnej w domach pomocy społecznej (DPS).
Zgodnie z Konstytucją, każdy obywatel Polski ma zagwarantowaną podstawową opiekę zdrowotną. Niestety, rzeczywistość często odbiega od tego zapisu. Andrzej Lejczak w rozmowie z Agnieszką Celejowską zwraca uwagę na kluczowy problem: brak możliwości zapewnienia stałej obecności personelu medycznego, takiego jak pielęgniarki czy lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), w DPS-ach. Mimo że DPS-y są miejscem, gdzie znajdują się osoby szczególnie potrzebujące wsparcia medycznego, personel POZ często nie jest w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu na regularne wizyty w tych placówkach.
Ta sytuacja prowadzi do konieczności poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Jak wskazuje Andrzej Lejczak, luki te są uzupełniane przez prywatne świadczenia medyczne, które niestety wiążą się z dodatkowymi kosztami dla pacjentów. Seniorzy, często zmagający się z ograniczeniami finansowymi, muszą sami opłacać usługi medyczne, które powinny być dostępne w ramach publicznej opieki zdrowotnej.
To istotne wyzwanie, które wymaga pilnych działań na poziomie systemowym. Dlaczego w tak ważnej kwestii, jak opieka nad najbardziej potrzebującymi, system zawodzi? Czy można znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na dostęp do opieki medycznej w DPS-ach bez konieczności dodatkowych opłat?
Aby zgłębić ten temat i dowiedzieć się więcej o aktualnej sytuacji w domach opieki oraz możliwych rozwiązaniach, serdecznie zapraszamy do wysłuchania pełnego wywiadu, który znajdziecie w załączonym nagraniu poniżej.